Fuel Flex Poland
Etanol - zajedziemy dalej...
Infolinia Polska:
+48 - 794-428-122
Strona Glowna

O firmie

Kontakt

Cennik

Dla Firm

Nasza-Klasa
Auto Forum

Dostosowanie do paliwa alkoholowego (100% etanol lub dowolna jego mieszanka z benzyną) polega na zamontowaniu tzw. konwertera (na zdjeciu). Jego automatyczne działanie jest kontrolowane i sterowane przez specjalne oprogramowanie.

Schemat podłączenia konwertera przedstawiono poniżej

Cena konwertera zalezy od danych technicznych pojazdu, takich jak:

 
   1. liczba cylindrow (4, 6, 8)?
   2. ułożenia cylindrow: w jednej lini czy vis a vis (tzw. ulozenie o  nazwie  'boxer')

Polaryzację ustala się na podstawie odpowiedzi na pytanie: do którego z dwóch przewodów prowadzących do wtryskiwacza podłączona jest bateria (zasilanie). Aby to sprawdzić, powinienieś zwrócić się twarzą do wtryskiwacza i gniazdem (konektorem) skierowanym w twoją stronę natomiast z trzonem/podstawą wtryskiwaczy zwróconą do dołu.

Trzon/podstawa wtryskiwacza to ta część wtryskiwacza, która wchodzi w głowicę cylindra. Góra wtryskiwacza natomiast wchodzi w szynę paliwową. Przy trzonie wtryskiwacza zwróconym do dołu i zarazem przy stronie gnizada (wtyczki) wtryskiwacza skierowaną do ciebe, wyciągnij wtyczkę z przewodami z gnizada, a następnie dokonaj pomiaru napiecia akumulatora przy przekręconym kluczyku w stacyjce, jednak bez uruchamiania silnika.

Kabel na którym jest napięcie z akumulatora oznaczać będzie rodzaj polaryzacji. Jeśli kablem tym jest kabel znajdujący się po lewej stronie wtyczki jaką wtyka się we wtryskiwacz, to wówczas mamy do czynienia z polaryzacją dodatnią (normalną).

Jeśli natomiast kablem na którym jest napięcie akumulatora jest kabel po prawej stronie to wówczas mamy do czynienia z 'odwróconą' polaryzacją.

Wskazówką jak a moze pomóc w szybkim odnalezieniu dodatniego (+) kabla akumulatora podłączonego  do wtryskiwacza jest fakt, że większość producentów aut stosują jednakowy kolor dla oznaczenia dodatniego przewodu prowadzącego z akumulatora  do wtryskiwacza.

Innymi słowy, jeśli zobaczysz, że do każdego z czterech wtryskiwaczy dochodzi kabel w kolorze czerwonym  a inne kable wtryskiwaczy mają różne kolory, to można powieedzieć, że kabel w jednakowym kolorze dla każdego z  wtryskiwaczy jest kablem od zasilania z akumulatora.

Błędne określenie polaryzacji spowoduje niewłaściwą prace silnika oraz może spowodować stopienie gniazdka wtryskiwaczy oraz uszkodzienie konwertera na etanol.
 

Rodzaj konektora (kostki) wytryskiwaczy (do wyboru spośród modeli pokazanych poniżej: (EV1_Bosch, EV6_Bosch, I_Delphi, I_NipponDenso, I_NH1)
 


 

Zdjęcie 1 : Gniazdko EV1 Bosch/amp  - w samochodach Ford, Opel, Mazda, Volvo
 

Zdjęcie 2: Gniazdko typu EV6 - np. w samochodach marki Ford
 

Zdjęcie 3: Gniazdko DHI Delphi  - np. w samochodach General Motors
 

Zdjęcie 4: Gniazdko NIP NipponDenso  - np. samochody Toyota
 

Zdjęcie 5: Gniazdko typu NH1 - np. w samochodach marki Honda
 

Konwerter podłącza sie pod gniazda od wtryskiwaczy za pomoca dostarczonych
adapterów. Nie potrzeba żadnego przelaczania z jednago paliwa na drugie,
po prostu konwerter sam optymalizuje spalanie do aktualnego składu
mieszanki (na podstawie parametru sondy lambda oraz informacji z czujnika temperatury).


Najczęściej zadawane pytania:


Jak wygląda rozruch silnika na zimno ?

 Nie ma potrzeby instalowania dodatkowego zbiorniczka z benzyną. System jest w pełni automatyczny i programowalny: działanie konwertera jest kontrolowane przez odpowiedie oprogramowanie. Oprogramowanie to przetwarza dane pochodzące z czujnika temperatury. i sondy lambda.


Czy przerobienie samochodu na etanol może się wiązać z jakimś uszkodzeniem silnika ?
 
Po przerobieniu na etanol, nie zaobserwowano korozji ani nawet zużycia większenko niż jakie  wynikałoby z eksploatacji na benzynie.
W rzeczywistości, w wielu przypadkach  stwierdza się zwiększoną żywotność silnika przy zasilaniu alkoholowym, głównie z powodu tego, że alkohol nie jest zanieczyszczony olejem silnikowym taka jako to moze mieć miejsce przy zasilaniu benzynowym. Cowięcej, spalanie alkoholu jest lłagodniejsze niż benzyny co eleiminuje nadmierne tarcia między elementami silnika.
Alkohol lepiej chłodzi elementy siknika niż benzyna, na czym skorzystają świece, zawory oraz   głowice tłoków.

Czy jeżdząc na etanolu będę odczuwał zmniejszenie momentu obrotowego ?

Wprost przeciwnie, może się okazać, że moment obrotowy wzrośnie o 3-5%.

Czy po zainstalowaniu konwertera mój samochód dalej zachowa oryginalność ?

Zamontowanie konwertera  nie wiąze się z jakąkolwiek mechaniczną ingerencją w podzespoły samochodu: żadego cięcia przewodów  i tym podobnych modyfikacji.

 


U NAS KUPISZ ETANOL TANIEJ
 


Przerabiamy ka
zdy model samochodów benzynowych
 


Szansa dla polskiego rolnictwa i ekonomi


Od Ciebie zalezy czym oddychamy